Čtyřpodlažní stavba, obsahující restaurační, kavárenskou a hotelovou část, představuje samostatně řešený blok se secesní, střízlivě řešenou kulisou čelní fasády (se dvěma štíty, středovým arkýřem a dvěma asymetricky umístěnými balkonky) a s funkčně rozčleněným interiérem. Budova je situovaná do severní fronty náměstí T. G. Masaryka, na mírný svah pozvolna stoupajícího zámeckého vrchu. Technické vybavení objektu je umístěno do sklepních prostor a dodatečně zastavěné uličky mezi divadelní částí a čp. 75. Přízemí budovy má rustiku. Středový portál je ozdobený dvěma plastickými dívčími akty a znakem města. Nad šesti vysokými, segmentově zaklenutými okny parteru jsou vsazeny mozaikové nápisy: „Hotel U beránka“ a „Kavárna a restaurace“. V ploše levého štítu je umístěn plastický emblém - beránek; v pravém štítu budovy se mezi dvěma maskami klene nápis „Městské divadlo“. Pod pravým balkonem hlavního průčelí je připevněna mramorová pamětní deska s nápisem „Odsud 28. dne měsíce října 1918 podána náchodským radostná zvěst, že obnoven Český stát“. Boční fasáda objektu, obrácená do úzké uličky (na její druhé straně stojí budova děkanství), je nezdobená, jen při nároží jeviště jsou osazeny plastické masky.
Interiér
Z vestibulu vede široké mramorové schodiště do přízemí divadelní části, k pokladnám a šatnám, z nichž jsou dále přístupné prostory technického zázemí divadla. Od pokladen návštěvník stoupá po dalším schodišti se stěnami z umělého mramoru do promenoiru před hlavním sálem. Stěny foyeru zdobí štukové dekorace, okna jsou vyplněna barevnými vitrajemi a prostor osvětlují dobově stylová svítidla. Mezi vstupy do sálu - portály z umělého mramoru, vyplněnými dubovými dveřmi zasklenými fazetovým sklem do mosazných příčlí, - jsou na stěně připevněny mramorové dedikační desky. Promenoir je komunikačně propojen také s vedlejší chodbou vedoucí ke vstupu do malého sálu a na schodiště vedoucí ke galerii. Velký sál o ploše cca 300 m2 je zaklenut štukovým kazetovým stropem, na němž jsou zavěšeny secesní lustry. Po levé straně velkého sálu jsou umístěny tři vchody do malého sálu. Východní stěna velkého sálu je nad balkonem prolomena vysokými, do půlkruhu zakončenými okny s tzv. katedrálním zasklením, zdobenými ornamenty a městským znakem. Na protější, západní stěně sálu jsou nad balkonem umístěny závěsné alegorické obrazy Hudby, Zpěvu a Tance. Bohatě zlacené, členitě dekorované a do žlutavého odstínu zbarvené stěny obíhá po celém obvodu ve výši 1. patra balkon, jehož poprseň dekoruje čtrnáct oválných štukových reliéfů puttů. Z balkonu vedou vstupy na galerii malého sálu. V zadní stěně sálu v úrovni 2. podlaží galerie byla zabudována také promítací kabina. Jeviště s historickou Alšovou oponou, zavěšenou na jednom z tahů, se otevírá pravoúhlým portálem. Má rozměry 14,4 m (šířka) a 8,4 m (hloubka). Na bocích proscénia, před nímž je do podlahy sálu zapuštěno orchestřiště pro 25-30 hudebníků, jsou nad postranními balkony po stranách jeviště umístěny reliéfy Hudba a Drama od sochaře J. Pekárka. Sousední malý sál o ploše cca 120 m2 má plochý, malbami zdobený strop. Malované dekorace zdobí v úrovni nad dřevěným obložením také jeho stěny.
- Max Lederer, Divadelní kultura na českém severovýchodě. In: Václav Fryček (red.), Náchodsko. K sedmdesátým narozeninám svého dlouholetého předsedy pana Cyrila Bartoně-Dobenína vydala spořitelna městská v Náchodě, Náchod 1933, s. 228-232.
- Josef Martínek, Výtvarné umění v Náchodě, in: Václav Fryček (red.), Náchodsko. K sedmdesátým narozeninám svého dlouholetého předsedy pana Cyrila Bartoně-Dobenína vydala spořitelna městská v Náchodě. Náchod 1933, s. 180 a pozn. 19 na s. 182.
- Oldřich Šafář (ed.), 60 let Městského divadla Náchod, Náchod 1974. -+- Divadelní tradice Náchoda, Náchodské kulturní středisko 1983 (nestr.)
- Marie Benešová, Česká architektura v proměnách dvou století. 1780-1980. Praha 1984.
- Jaroslav Suchý, 100 let divadla na Plhově (1888-1988), Náchod 1988.
- Ladislav Hrudík, Náchod divadelní, Stopami dějin Náchodska 1, 1995, s. 44-71.
- Alexandr Skalický st., Městské divadlo a hotel Beránek, Náš čas XXXV, č. 12 (21. 3.), s. 4-5.
- Marie Benešová, Alois Čenský (1868-1954), Architekt 1998, č. 11 (květen), s. 66-68.
- Oldřich Šafář- Lydia Baštecká -Vladimír Brandejs - Libor Mojžíš, Městské divadlo Dr. Josefa Čížka a hotel U beránka v Náchodě. Náchod 1999.
- Alexandr Skalický, Náchod. Soupis a popis památek. Náchod 2003, s. 13, 31.
- Lydia Baštecká - Ivana Ebelová (eds.), Náchod, Praha 2004, s. 196-197, 223, 143-144, 155.