Program koncertu:
Sláva Vorlová: Veselé intervaly
II. Sekundy
III. Tercie
V. Kvinty
Sláva Vorlová: Dvojkoncert pro basklarinet, klavír a smyčce
Jiří Mráz – basklarinet, Marcel Javorček – klavír
I. Allegro
II. Andante
III. Allegro assai
Antonín Dvořák: Slovanské tance, op. 46
č. 4 Tempo di menuetto (Sousedská)
č. 7 c moll Allegro assai (Skočná)
Otakar Jeremiáš: Směs národních písní pro děti
Slovo k účinkujícím:
Jiří Mráz (basklarinet) je profesionální klarinetista a basklarinetista. Studoval Konzervatoř v Teplicích a v Praze. Ve studiu pokračoval na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze. Absolvoval zahraniční klarinetové kurzy v Rakousku a v Anglii. V Teplicích později působil jako sóloklarinetista Severočeské filharmonie Teplice, také jako pedagog na tamní konzervatoři. V současnosti spolupracuje s různými tělesy např. Filharmonici hlavního města Prahy, SOČR, Filharmonie Hradec Králové, Heroldovo kvarteto, Orchestr Berg aj. Také je členem komorního souboru Konvergence, který se specializuje na provádění děl autorů druhé poloviny 20. století a autorů současných. S tímto souborem provádí řadu premiér jako komorní hráč, interpretuje také díla psaná pro sólový nástroj. Pedagogicky působí v ZUŠ Šimáčkova v Praze.
Marcel Javorček (klavír) absolvoval ostravskou konzervatoř v klavírní třídě Moniky Tugendliebové, skladbu u Igora Katajeva. AMU v Praze absolvoval v roce 2001 v klavírní třídě Miroslava Langera, kde v současnosti působí jako pedagog klavírní spolupráce. V roce 1998/1999 absolvoval stáž na Conservatoire national supérier de musique et de danse v Paříži, kde byl stipendistou „Fondation de Tarazzi“.
Pravidelně spolupracuje s Pražskou komorní filharmonií, Českou filharmonií, Českým národním symfonickým orchestrem, Symfonickým orchestrem FOK, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Státní filharmonií Brno, Filharmonií Hradec Králové, Baletem Národního divadla, Pražským filharmonickým sborem aj.
Koncertoval v Německu, Francii, Itálii, Švýcarsku, Anglii, Belgii, Turecku, Ománu, USA, Izraeli, Jordánsku, Švédsku a Mexiku aj. Nahrává pro Český rozhlas, Radio France, BBC Radio, Česká televize, BBC TV aj. Představil se i na festivalu Proms v Londýnské Royal Albert Hall jako sólista Pražské komorní filharmonie. Z tohoto koncertu bylo vydáno live CD (Warner Classics).
V sezóně 2022/2023 provedl mimo jiné sólově v Gerswinovu Rapsodii in blue s ČNSO a Petrem Altrichtrem, s Kuhnovým smíšeným sborem nahrál CD pro společnost Parma.
Pěvecký sbor STUDÁNečKA je seskupení dětí polické ZUŠ ve věku od 9 do 11 let, které se vzdělávají ve hře na různé hudební nástroje a do sboru si přicházejí jednou týdně zazpívat společně. Členové tohoto sboru prošli výukou v mladších sborových přípravkách, jako jsou sborky Kapičky, Pramíneček a Pramínek a směřují do nejstaršího sboru Studánka. Společně pracují dva nejstarší sbory na zajímavých hudebních projektech, muzikálech nebo sborových beneficích. Protože lidová píseň je základem pěveckého vzdělání, připojujeme se rádi k dnešnímu společnému zpívání se sbory z našeho okolí spolu s živou orchestrální hudbou.
Josef Vlach (dirigent) začal hrát na housle na ZUŠ Hronov pod vedením Blanky Kurzové. V roce 1986 absolvoval Konzervatoř Pardubice ve třídě Ivana Štrause. Od roku 1984 vyučuje na ZUŠ Hronov, kde je od roku 1998 ředitelem. Je dirigentem Komorního orchestru Slávy Vorlové Náchod a členem Smyčcového kvartetu Slávy Vorlové.
Komorní orchestr Slávy Vorlové byl založen před 52 lety v přímé souvislosti se zrodem festivalu Camerata nova Náchod. Za dobu své existence má orchestr za sebou množství koncertů doma i v zahraničí. Vedle koncertní činnosti se jeho členové věnují uvádění pozapomenutých skladeb starých českých mistrů zpět na koncertní pódia. Jako sólisté vystupují s orchestrem přední čeští i zahraniční sólisté, ale také někteří členové orchestru. Do začátku roku 2016 vedl orchestr Jindřich Roubíček, nyní je dirigentem orchestru Josef Vlach.
Slovo k programu:
Sláva Vorlová (1894–1973), náchodská rodačka, patří mezi nejoriginálnější české hudební skladatele 20. století. Její dílo zahrnuje hudbu vokální, orchestrální, komorní, operní a písňovou. Kompozici studovala u Vítězslava Nováka a Jaroslava Řídkého, hru na klavír u Václava Štěpána a Františka Maxiána. Melodické variace napsala roku 1950 původně pro smyčcové kvarteto. V úpravě pro smyčcový orchestr patří tato skladba mezi nejčastěji uváděná díla naším orchestrem.