Sály

Velký sál

Velký sál má plochu téměř 300 m2 a je ve výšce asi 12 metrů zaklenut štukovým kazetovým stropem s krásnými stylovými lustry. Portály vchodu jsou provedeny z umělého mramoru, dubové dveře jsou zasklené fazetovým sklem do mosazných přičlí a stejně jsou řešena i okna přízemí.

Na levé straně je třemi širokými vchody propojen Velký sál do malého. Po obvodu celého sálu je řešen balkon na předprsni zdobený oválnými kartušemi s motivy andílků. Tato plastická výzdoba je dílem pražského sochaře Karla Nováka. Východní stěna sálu je nad balkonem prolomena vysokými do půlkruhu sklenutými okny, která jsou zasklívaná katedrálním způsobem do olova a v horních částech je zdobí ornament s městským znakem. Poměrně členitá fasáda stěn i stropu je natřena žlutavým tónem a bohatě zdobena zlacením. Proti vysokým oknům jsou na západní stěně sálu nad balkonem v lunetách umístěny tři závěsné obrazy K. L. Klusáčka na motivy Hudba, Zpěv a Tanec. Z balkonů jsou řešeny i vchody na podobnou galerii v malém sále. V zadní stěně sálu je ve výši druhého podlaží galerie, kde byla umístěna také promítací kabina Městského biografu. Průčelní stěna je prolomena proscéniem o výšce 5 metru a sirce 8 metru. Před ním je do podlahy sálu zapuštěno orchestřiště pro 25 - 30 hudebníků. Na bocích proscénia ve výši balkonu jsou nad lóžemi umístěny dva reliéfy J. Pekárka na téma Hudba a Drama. Samo jeviště po vybudování bylo 14,4 m široké a 8,4 m hluboké a bylo vybaveno na svoji dobu vynikající technikou. Jeviště je širokými vraty otevřeno do uličky za děkanstvím, kudy se sem mohou dopravovat potřebné dekorace a Divadelní zařízení. Na jevišti je zavěšena historická opona Mikoláše Alše znázorňující příchod praotce Čecha na horu Říp, která bývala už ve starém divadle. Opona se nerolovala, ale byla zavěšena na jednom z tahu. Kapacita velkého sálu představovala 555 míst k sezení a 100 - 200 míst k stání. Z přízemí i z balkonu velkého sálu jsou vchody do technické části divadla, kde jsou umístěny Divadelní šatny, rekvizitárny a další prostory nutné pro Divadelní provoz.

 

Malý sál

Malý sál o ploše téměř 120 m2 je přístupný z postranního schodiště, které ústí u Divadelní pokladny, nebo vchody z velkého sálu. Po pravé straně má balkon zdobený stejně jako je balkon ve velkém sále. I balkon je vchody propojen s velkým sálem. Plochý strop je bohatě malován a stejně tak i stěny, pokud nejsou zakryty dřeveným ostěním. Svítidla jsou stylová jako ve velkém sále. Hlavní výzdobu sálu tvoří dva triptychy akad. malíře Josefa Weniga. Na nich můžeme sledovat postavy symbolizující dějiny našeho města od jeho založení až po počátek dvacátého století. Triptychy jsou malovány na plátně a v sále byly zavěšeny teprve v roce 1921. Na pravé části triptychu na zadní straně sálu najdeme pod věží nové náchodské radnice podobizny Josefa Bartoně-Dobenína, JUDr. Josefa Čížka a dalších členů městské rady v době, kdy bylo divadlo budováno. Kapacita sálu při stolovém zařízení je 100 míst.

 

Přednáškový sál

Přednáškový sál je situován ve výši balkonu velkého sálu a je možno oba sály širokými vchody propojit. Rozloha sálu je 154 m2 a při stolovém zařízení je kapacita 120 míst. Sál je osvětlen okny v průčelních stěnách a skleněným stropem. Výzdoba stěn, původně secesní, se nedochovala. Skleněný strop předurčil tento sál také k pořádání uměleckých výstav. Na pravé straně sálu jsou vchody do dvou malých přípraven, podobně jako tomu je v promenoáru velkého sálu.

 

Zkušební (cvičební) sál

Zkušební sál je umístěn nad stropem malého sálu. Přístup k němu je ze schodiště v technické části divadla nebo ze schodiště vedoucího na druhou galerii. Účelový sál bez jakékoliv výzdoby má možnou kapacitu 50 sedadel. Ze sálu je přístup do sousední klubovny, která je určena pro schůze spolku apod.